Saadet Partisi Genel Merkez Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı İsrafil Bayrakçı, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü dolayışıyla parti genel merkezinde basın açıklaması yaptı. Bayrakçı, sadece bir gün değil yılın 365 gününde engellilerin hatırlanması gerektiğine vurgu yaparak, engellilerin sorunlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.
Bayrakçı,  “Göstermelik hizmetlerin varlığından artık engelliler usandı. Biz arzu ederiz ki bugün Meclis özel gündem ile toplansın, engellilerin sorunları araştırılsın. Grubu bulunan partilerin böyle bir düşüncesi yok. Bunu yapsa yapsa sadece grubu olsaydı Saadet Partisi yapardı” dedi.

HİZMETLER İNSAN ODAKLI OLMALI

“Türkiye nüfusunun yüzde 12’si engelli vatandaşlardan oluşuyor” diyen Bayrakçı, Türkiye’de engellilere götürülen hizmetin yeterli olmadığını ifade etti. Bayrakçı, şöyle devam etti: “Hizmetler insan odaklı olmalı. Göstermelik hizmetlerin varlığından artık engelliler usandı. Bugün (dün) 3 Aralık. Bugün yetkililer hamasi nutuklarla, güzel sözlerle engellilerin gazını alacak ifadeleri kullanacaklar ama boşuna. Artık engellilerin boş laflara karnı tok. Engelliler eğitimde, sağlıkta, istihdamda, ulaşımda çare bekliyor. Yani kısaca aktif sosyal hayata katılma konusunda engelliler çare bekliyor. Çareyi bugüne kadar üreten çıkmadı.”

ENGELLİLER YÜRÜMEYEN KANUNLARLA YÜRÜYEMİYOR

İstihdam konusunda engelliler arasında da adam kayırmacılığın olduğunu belirten Bayrakçı, “Engelliler yürümeyen kanunlarla yürümeye çalışıyor. Öyleyse ilk önce bizim engellilere bakış açımızın değişmesi lazım. Yerel seçimler olacak. Umarız ki Saadet Partisi yerel seçimleri kazanır ve insanca yaşama hakkını engellilere verir. Yerel yönetimlerde engellilere daha çok söz hakkı verilmesi gerekir. Bu sosyal devlet anlayışının bir gerekliliğidir” açıklamasında bulundu.

ERBAKAN, ENGELLİLER İÇİN TBMM’Yİ ÖZEL OTURUMLA TOPLADI

Siyasilere seslenen Bayrakçı, engelli vatandaşların sorunlarının Meclis gündemine alınması gerektiğini söyledi. Bayrakçı, “3 Aralık 1996 yılında 54 Hükümet’in Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, TBMM’yi özel oturumla topladı. Ve o günden bugüne elle tutulur adımlar atılmadı. 1996 yılından bu zamana Meclis böyle bir gündem ile toplanmadı. Biz arzu ederdik ki bugün Meclis özel gündem ile toplansın engellilerin sorunları araştırılsın. Bugün grubu bulunan partilerin böyle bir düşüncesi yok Bunu yapsa yapsa sadece grubu olsaydı Saadet Partisi yapardı. Milli Görüş eğer iktidar olursa engellilerin sorunları çözülür. Biz Milli Görüş olarak diyoruz ki, siz özürlü değil özel vatandaşlarımızsınız” ifadelerini kullandı.