Engellilerin Sorunları Çözüm Bekliyor!

Türkiye, ABD ve AB’ye Karşı Dikkatli Olmalıdır!
15 Ekim 2019
Bu Süreçte Sadece “Türkiye İttifakı”ndan Bahsedilmelidir!
16 Ekim 2019
Hepsini göster

Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanımız İsrafil Bayrakçı, ‘Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü’ne dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sözlerime başlamadan önce Barış Pınarı Harekâtında şehit olan asker ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, bu harekâtın başarıyla tamamlanmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Bugün 15 Ekim Beyaz Baston Görme Engelliler Günü, bildiğiniz gibi böylesi özel günler ve haftaların amacı farkındalık oluşturma ve toplumun dikkatlerini bu yöne çekerek sorunları ortaya koyarak çözüm yolları aramaktır.

İşte Beyaz Baston Görme Engelliler Günü de bugüne kadar süregelen problemlerin çözülmesi ve görme engelli camiasının dikkat ve hassasiyetle üzerinde durduğu, hak arama esasından elinden geldiği kadar yasal yollarla her türlü eylem ve söylemi dile getirerek mücadelelerini yaptıkları gündür.

Bugünlerde engellilerin en çok gündemini meşgul eden konu, kamuda istihdam edilmesi konusudur. Kanunun öngördüğü ve iktidarın vadettiği engelli atamalarının yapılmaması üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile yapılan görüşmeler de sonuç vermeyince Engelliler Konfederasyonu Başkanı ve 50 kişilik bir grup söz konusu bakanlığın önünde basın açıklaması yapmak zorunda kalmışlardır.

Problemler sadece istihdamla sınırlı değildir, görme engelli yollarının ulaşım ve erişime uygun hale getirilmemiş olması da ayrıca bir problemdir. Yine görme engellilerin noterler ve bankalarda karşılaştıkları imza hususunda şahit gösterme problemleri de henüz halledilmemiştir.

Umarız ki böyle bir özel günde yetkililer sesimizi duyar söz konusu problemleri çözer, engelliler insanca yaşama hakkına kavuşur ve sosyal hayata aktif şekilde katılabilirler. Aksi halde engellilerin Saadet Partisi’nin iktidarını beklemekten başka çareleri kalmayacaktır. Çünkü toplumun hemen her kesimi biliyor ki, Saadet Partisi’nin temsil ettiği Millî Görüş geçmişte kısa bir zaman zarfında yarım iktidarıyla unutulmaz hizmetler yapmış ve engelli camiası da o hizmetlerden azami ölçüde faydalanmıştır. Bütün bunlara bakıldığında biz görme engelliler olarak, kör artı nankör değilsek eğer ve de kadirşinas olmayı biliyorsak, bize yapılanları ve yapılmayanları iyi analiz ederek hakkaniyetli bir durum sergilememiz gerekir. Gönül okşamalarına, yaldızlı sözlere aldanmadan gerçek ve samimi siyasetçinin ve hizmet edenin kim olduğunu çok iyi tespit etmek durumundayız. Akıl, şuur ve feraset bunu gerektirir. Ayağının önünü göremeyebilir ama karşı dağın arkasını görendir şuurlu görme engelli…

Sayıları milyonlara ulaşan görme engelli camiasının Beyaz Baston Güvenlik Günü’nü tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.