24 Haziran seçimlerinin ardından “Seçim Değerlendirme ve Hamle Toplantısı” gerçekleştirildi. Saadet Partisi milletvekili adaylarımız ve il başkanlarımızın katıldığı geniş katılımlı toplantıda, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri enine boyuna masaya yatırıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından Saadet Partisi’nin izleyeceği yol haritası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıya,  Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Oğuzhan Asiltürk, Recai Kutan, Mustafa Kamalak’ın yanı sıra, Saadet Partisi İstanbul Milletvekilimiz Prof. Dr. Cihangir İslam ve Konya Milletvekilimiz Abdulkadir Karaduman ve Genel İdare Kurulu Üyelerimiz de iştirak etti.

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu:

BAŞARININ SIRRI MİLLETİ KUCAKLAMAKTIR

Yunus Emre’nin ‘72 millete aynı gözle bakmayan, halka müderris olsa, Hakk’a asidir’ cümlesini hatırlatan Karamollaoğlu, “Hiçbir yönetici bu sözü zihninden çıkarmamalıdır. Başarının sırı bütün milleti kucaklamak ile başlar. Yapılacak hizmetler dostça yapılmalıdır. Bütün millet göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Yeni dönemde milletvekili olarak görev yapacak tüm arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. Çünkü alacakları kararlar hepimizi ilgilendirecek. Çünkü Meclis, millet iradesinin bütününün tecelligahıdır. Cumhurbaşkanı yüzde 50 artı 1 oy ile seçilmektedir. Ümit ediyoruz ki cumhurbaşkanı bütün millete hizmet etmeyi şiar edinir. Ancak Meclis iradenin tamamına yakınını temsil etmektedir. Milletvekilleri bu ruh ve anlayışa bağlı olarak bu taleplerin sözcüsü olur. Türkiye biran evvel karşılaştığı problemlerin üstesinden gelir” değerlendirmesinde bulundu.

ASALETİNİZİ BOZMADINIZ

Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı olduğunun altını çizen Genel Başkanımız, sözlerine şöyle devam etti: “Bu seçimlerde Saadet Patisi teşkilatı ve adayları manen madden çok büyük azim ve gayret ortaya koydular. Üstün bir gayretle çalıştılar. Her türlü baskı ve engellemeye rağmen üstün bir çalışma sergilediler. Bayraklarımız indirildi çadırlarımız yıkıldı. İnsanlarımız saldırıya uğradı. Haksız propagandaya maruz kaldık. Bütün bunlara rağmen siz asaletinizi bozmadınız. Bu sebeple Allah hepinizden razı olsun.”

HAMLE SÜRECİNE BAŞLAYACAĞIZ

Genel Başkanımız, seçim sonuçlarını titiz bir şekilde değerlendireceklerini de belirterek, “Seçim sonuçlarını değerlendirmek için bir hafta gibi kısa bir sürede bütün illere heyetler gönderdik. Milli Görüş kuruluşları ve dört bin temsilcimizle değerlendirmeler yaptık. Eksiklerimizi ortaya koyduk. Milletimizle çok hızlı bir şekilde kucaklaşmanın yolunu aradık. Bu istişarelerin ardından atılacak adımları atacağız. Seçim sonuçları bizim için yeni bir başlangıçtır. Aşk ve kararlılıkla hamle sürecine başlayacağız” şeklinde konuştu.

BİZİM FİKİRLERİMİZ, HAYALLERİMİZ DEĞİŞMEZ

“Bizim ideallerimiz prensiplerimiz cihan şuurudur” diyen Genel Başkanımız, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugünden yarına değişmez, değişmesi de mümkün değildir. Bizim fikirlerimiz hayallerimiz değişmez. Seçime giderken ülkemizin birinci meselesini kutuplaşma olarak gördük. Bu memlekette kutuplaşma meydana geldi. İnsanlar birbirine bakarken, dostça bir tavır sergilemiyor. Birbirine düşman gibi bakıyordu. Bunun ilacının da kucaklaşma olduğunu söylemiştik. Türkiye’de barışın huzurun teminatı Saadet Partisi’dir. Bu da kucaklaşmayla olur. Aldığımız oya bakarak kimse bizi tartmaya kalkışmasın. Oy adedi farklıdır, o oyun ağırlığı farklıdır.”

TÜRKİYE BİR SEÇİMİ DAHA EKONOMİK OLARAK KALDIRAMAZ

Mahalli seçimlerin erkene alınmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulanan Genel Başkanımız, “Tüm sorunlar ortaydayken, mahalli seçimler erkene alınırsa Türkiye’yi olağanüstü zor şartlar bekliyor. İktidarın bu sorunların üstesinden gelemeyeceği ortaya çıkıyor. Rantçıların baskısı altında kaldığı ortaya çıkıyor. Türkiye bir seçim ekonomisini daha kaldıramaz. Türkiye’nin seçimden önce ekonomide çok ciddi tedbirler almasına gerek var. Dış politikada çok ciddi atılması gereken adımlar var. Ekonomide israfın önüne geçilmesi gerekiyor. İktidara sesleniyorum Allah rızası için şehit kanıyla alınan toprakları Yunanlara teslim etmeyin. Avrupa Birliği değil, 50 tane Avrupa Birliği değmez. Kıbrıs’ı siz Yunanlara vermekle Avrupa Birliği size itibar göstermez. Bunu da bilin. Açıkça söylüyorlar, burası bir Hristiyan Kulübüdür. Kıbrıs’tan vazgeçmeyin” diye çağrıda bulundu. 

ÇOCUKLARINA BU DESTANI ANLATACAKLAR

Genel Başkanımız, 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’nin aldığı oy oranı ile ilgili de şunları kaydetti: “Saadet Partisi’nin bu seçimlerde aldığı sonuç rakamlarla ölçülmeyecek kadar kıymetlidir.  Siz bu seçimlerde tarihi bir duruş sergilediniz. Adaletsizliğe karşı adaleti, kibre karşı tevazuu savundunuz. Öfke ve nefrete karşı şefkati savundunuz.  Âlimlerin sustuğu aydınların sindiği bir ortamda baskıya ve tahakküme karşı Hüseynî bir duruşu gösterdiniz.  Sizler gücün değil hakikatin yanında duran kahramanlarsınız. Hiç şüpheniz olmasın; bize yönelik her türlü karalamayı yapanlar, yarın çocuklarına bunun kahramanlığını ve destanını kendileri anlatacaklar.”

4 ANA SÜTUNDA ÇATLAKLAR VAR

Ülkenin 4 ana temel mesele üzerinde ayakta durduğunu belirten Genel Başkanımız, “Bir ülke bu 4 temel sütUn üzerinde durursa o kadar sağlam olduğunu gösterir. Bu temeller o ülkenin ne kadar güvenilir olduğunu gösterir.  Bunlar, önce ‘ahlak ve adalet’ sonra da ‘ekonomi ve eğitimdir.’  

Maalesef bu dört sütunda çok büyük çatlaklar var. Aile kurumu çöküyor. Gençlik elimizden kayıyor. Adalete gelince, her şehirde saraylar var ama kendisini bulamıyoruz. Eğitim tam bir keşmekeş içinde. Ekonomiye gelecek olursak son dönemdeki çatlaklardan birisinin burada olduğunu biliyoruz. Söyleyeceğimiz tedbirler alınmazsa büyük sorunlar yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

SAADET PARTİSİ TOPLUMDAKİ KIRILMALARA ENGEL OLDU

Saadet Parti’miz bu seçimlerdeki duruşu ile toplumun takdirini kazanmıştır. Saadet Partisi yürüttüğü ilkelerle yaşanması muhtemel derin kırılma ve kutuplaşmaları durdurmuştur. Saadet Partisi inandığı doğruları korkusuzca söylemeye devam edecektir.  ‘Popülist siyasete uymuyor’ diye hakikati söylemekten asla geri kalmayacağız.  ‘Bizim yolumuz oturduğu yeri hak et, yediğin lokmayı hak et’ diyen Hacı Bayram Veli’nin yoludur.   Bizim yolumuz ‘iman varsa imkân vardır ve Milli Görüşçü asla bırakmaz’ diyen Necmettin Erbakan’ın yoludur.