Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, partililerin yoğun ilgi gösterdiği toplantı da yaptığı değerlendirmelerde başta Kuzey Irak’ta gerçekleştirilecek olan referandum ve gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, bölge ülkelerinin kendi kararlarını vermeleri için birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek, Amerika ve İsrail’in oyununa gelmeyin uyarısı yaptı…
 
İBADET EDENLERLE İHANET EDENLER AYNI KEFEYE KONULUYOR
 
“Bunların ‘altı ibadet, ortası ticaret üstü ise ihanetmiş’ dediler. Ama muamele edilirken ibadet aşkıyla bu işe sarılanlar ihanet edilenlerle aynı kefeye kondu, aynı muameleye tabi tutuldu. Bu doğru değil. Bu sebepten dolayı da bu gün iktidar ile iç içe olan büyük bir kesim deşifre edilemiyor, edilmiyor. Edilenlere de farklı muamele yapılıyor. Bu vatandaşın gözünden kaçmıyor ki. Bu şekilde davrandığınız müddetçe mağdurlar meydana getirirsiniz. Mağdurlar ordusu doğar. Hangi konuda olursa olsun mağdurlar ise ülkeye zarar vermek için çaba sarf ederler.”
 
CHP’NİN SİHA İDDİASI
 
“Burada iki önemli husus var. Bir, hükümeti suçlama, ikinci ise İHA’ların kullanılmasına karşı bir hava oluşturma. Şunu ifade edelim ki, böyle bir iddia sadece yalandı diye göz ardı edilmemeli. İHA’ların kullanılması aslında bir zaruret. Sahada, arazide hareket eden güvenlik güçlerinin emniyeti için önemli. Bir yerde bir yanlışlık yapılıyorsa o yanlış ille de İHA’lardan meydana gelmez, yanlış karar verenlerden, yanlış tespitlerde bulunanlardan meydana gelir. Böyle bir hadise varsa bunu abartıp davul zurna ile belli bir istikamete sevk etmektense hükümetin süratle Meclis’te iktidar ve muhalefetten oluşan bir komisyon oluşturarak bunu yerinde tespit etmesi mümkün”
 
AYM’Yİ GÖREVE DAVET EDİYORUM
 
“Bir kişi veya bir parti bütün kararları alacak ve bu kararların hiçbiri yargı denetimine tabi tutulmayacak. AYM diyecek ki ‘OHAL var ben bundan dolayı hükümetin ve Meclis’in almış olduğu bu kararların hiçbirini gündemime almam’ Kusura bakmasınlar ama böyle bir AYM olmaz. Hükümet bütünüyle Anayasa’yı çiğnerse ne olacak, kim müdahale edecek. Hukuksuzluğun hakim olmasına nasıl olur da AYM yeri geldiği zaman dur demez. Bundan dolayı AYM’nin aldığı kararları bir defa daha gözden geçirmeye davet ediyorum”
 
İSRAİL BÖLGEDE BARIŞ İSTEMEZ
 
“Şunu herkes bilmeli. Eğer bu kararlar İsrail’in desteği ile alınıyorsa kesinlikle Kürtlerin başına bela olur. Çünkü İsrail ne Kürtlere ne Türklere ne Araplara sevgi duymaz. Bölgede barış istemez, huzur istemez. Bu günkü yapının devamını istemez. Bölgenin parçalanmasını, kolay lokma haline gelmesini ister. Bunu İsrail’in desteğiyle yaparsanız emin olun onu size yedirmezler, başınıza bela ederler”
 
KIBRIS’TA BİRLEŞİN, IRAK’TA AYRILIN
 
“İsrail alenen Kuzey Irak’taki gelişmelere destek vereceğini hiç çekinmeden diyip bunun kendi menfaatlerine uygun olduğunu ilan ediyorlar. Israrla söylüyorum, sömürgeciler için adaletin önemi, insan haklarının, demokrasinin önemi yoktur. Sadece menfaatleri vardır. Kendi menfaatleri için dünyayı yakmaktan geri durmazlar ve çekinmezler. ‘Bölgede yaşayan her halk kendi bağımsızlık kararını kendisi alabilmeli’ diyorlar. ‘Kıbrıs’ta ne yapıyorsunuz. Orada ise ille de birleşeceksiniz. İlle de Rumların sultası altına gireceksiniz’ diye baskı yapıyorlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Orada birliği söylüyorsunuz, buraya gelince bölünme diyorsunuz. Bu bile Batı’nın kendi çıkarını düşünen politikasının en açık delilidir”
 
KÜRTLERE “İSRAİLİN OYUNUNA GELMEYİN” UYARISI
 
“1992 yılında Hocamız, ‘Körfez savaşı bitecek, Saddam çökecek, bölgede devlet otoritesi kalmayacak. Kürtler oluşan boşlukta bir devlet kurmak isteyecek. Bölgedeki Kürtler çok daha güçlü silahlarla donatılacak ve sonra Türkiye’den toprak talebinde bulunacak’ Kelime kelime böyle. Bunların hepsi gerçekleşiyor. Onun için Kürt kardeşlerimizi bir kez daha uyarıyoruz. Batı’nın, İsrail’in oyununa gelmeyin. Onların dost edinmek akıl karı bir iş değildir. Onlar sadece kendi menfaatlerini gözetirler ve kendi menfaatlerini gerçekleştirmek için her türlü hileye başvururlar”