İSTANBUL HUZUR MANİFESTOSU

“Problemleri Milli Görüş’ten Başkası Çözemez”
23 Mayıs 2019
Müslümanların Derdiyle
Dertlenecek Kimse Kalmadı
27 Mayıs 2019
Hepsini göster

“İSTANBUL HUZURA KAVUŞACAK”

İstanbul’da yeniden bir seçim sürecine girdik. Şimdi yeniden bir değerlendirme ve karar sürecine ihtiyacımız var ve biz Saadet Partisi olarak klasik siyasi argümanların aksine artık İstanbullunun değerlerine, ihtiyaçlarına ve profesyonel bir bakışla son seçimde yaşadıkları hayal kırıklığına karşılık yeni ve kuşatıcı bir söylemle geliyoruz.

Bir çok anket ve araştırma yaptırdık, istişarelerde bulunduk. Her kesimden insanlarla uzun süren mükalatlar gerçekleştirdik. İstanbul özelinde Türkiye’nin kaygılarını ve bu kaygıların yansıdığı ruh halini çözümledik. İnsan odaklı bir bakışla yeniden başlamak yolunda hazır ve heyecanlıyız. Neye ihtiyacımız olduğunu, İstanbullunun ne istediğini biliyoruz.

İstanbul’da artık huzura ihtiyacımız var;

Son birkaç yıldır giderek seviye kaybeden siyasi dilin aksine Saadet Partisi biz olmak bilinci ile hep kuşatıcı, yapıcı ve nazik bir dil kullandı. Herkese gönlünü açtı. Dinledi. Her kesimin ortak değerlerine sahip çıktı. Ötelemedi, hakaret etmedi. Kazanmak için her şeyi mübah saymadı. Sırtını güce ve paraya değil insanına dayadı. Milli görüş geleneğini muhafaza ederek oy kaygısıyla değil insan kaybetme ve gönül kırma kaygısı ile mücadele etti. Şimdi bir kez daha ve güçlü şekilde tekrar ediyoruz;
İstanbul’da artık huzura ihtiyacımız var…

İstanbul’da artık paylaşmaya ihtiyacımız var…
İstanbul Türkiye’nin her açıdan kalbidir. Hem maddi gücü hem de biz olma bilinci ile bu memleketin membaıdır. İmajıdır. İstanbul herkesindir. İstanbul’un paydaşı İstanbullu’dur, Türkiye’dir. İstanbul yandaşın değil bu paydaşlarındır. İstanbul’da yaşamak da İstanbul’da var olmak da, İstanbul’da birlikte yaşamakta adil bir paylaşımla olacak ve biz Saadet Partisi olarak bu adil paylaşım için geliyoruz. Bizden olanla değil tüm İstanbul’la paylaşmaya geliyoruz…
Çünkü; İstanbul’da artık paylaşmaya ihtiyacımız var

İstanbul’da artık adalete ihtiyacımız var…

Türk devlet töresi de, İslam hukuku da, evrensel hukuk da hep aynı şeyi söyler: Adalet mülkün temelidir. Adalet var ise devlet var, adalet var ise insan var, adalet varsa huzur var. Ama adaletsizlik bir düzen haline geldi ise o zaman kaos var, umutsuzluk var bastırılmışlık var. Biz İstanbul’da yeniden adaleti tesis ederek şehre hakim olan adaletsizlik mefhumunu yok etmeye geliyoruz. Ve biliyoruz ki adaletin bir güven kaynağı olarak İstanbul’a hakim kılınması yıllardır süren karamsarlık ve teslim oluşun yerine gülen yüzler ve huzurlu bireyler tesis edecek.
İstanbul’da artık adalete ihtiyacımız var…

İstanbul’da artık huzura ve sevgiye ihtiyacımız var…

Betonlaşan, rengini kaybeden İstanbul’da zamanla huzur ve sevgimizi de kaybettik. Birlikte yaşama kültüründen uzaklaştık. Mutsuz, gergin, öfkeli ve bencil kalabalıklar peyda oldu şehrimizde. Çıkarlar hakim kılındı. Biz olmak yerine bizden olmak derdine düşüldü. Çıkarların konuştuğu yerde ahlaktan bahsedilemez. Ahlakın olmadığı yerde huzur da sevgi de var olamaz. Rahat yaşamak bir gereklilik olsa da insanımızın öncelikle gönüllerin güzelleşmesi ve mutmain olması şart. Huzurun ve sevginin tesis edildiği bir şehirde ki bu şehir İstanbul’sa bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırmak da mümkündür. Bu yüzden diyoruz ki;
İstanbul’da artık huzur ve sevgiye ihtiyacımız var…

İşte tüm bunlar için biz bize ihtiyacınız var demiyoruz. İstanbullulara gelin birlikte yeniden sevgiyi, huzuru, adaleti, vicdanı, aklı, nezaketi tesis edelim diyoruz. Her devirde huzurunuza, birliğinize, vicdanınıza tasallut edecek bir güç unsur olacaktır. Ama her devirde de bunlara karşı mücadele edecek bir tecrübe, kararlı bir nezaket ve geleneğine sahip bir ruh da olacak. O ruh tüm İstanbullular, o ruh her bir birey, çocuk, yaşlı, kadın. Her bir fikir, her bir öneri, her bir nefes bizim için.Bizim de bu yolda İstanbullunun sevgisine ve bu sevgiyle yoğrulmuş aklına ihtiyacımız var.

Konuşacağız, paylaşacağız, soracağız, dinleyeceğiz ve anlayacağız. Bizden olanı değil biz olmaya çalışanı arayacağız, biz olmak için çalışacağız ve başaracağız.

Biliyoruz ki tereddütleri var İstanbul’un. Korkuları. Sarsılmış güvenleri de. Biz bu güveni yeniden tesis etmek için daha evvel gösterdiğiniz teveccühün fazlasına talibiz. Kendimize de bu şehre de sonuna dek inanıyoruz..

Diyoruz ki;

İstanbul’un bize, bizim de İstanbullunun ferasetine, inancına, ruhuna ve aklına ihtiyacımız var. Gelin birlikte kazanalım.

Saadet Partisi öncekinden çok daha güçlü, inançlı, aydın ve İstanbul’u bilerek burada.

Yeniden ve daha gür bir sesle Saadet diyoruz. Ve İstanbul’u Huzura Kavuşturmak için birlikteliğe davet ediyoruz.


Necdet GÖKÇINAR
Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı