Mağduriyet Yaşayan Herkes İle SESİMİZ BİR!

Tecrübeyle sabittir ki; ”haddini aşan ne varsa zıddına döner!”
23 Nisan 2020
Anadolu topraklarını “Yenilenebilir Enerji Üretimi” platosuna dönüştürmeliyiz.
23 Nisan 2020
Hepsini göster

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖMER FARUK YAZICI’NIN

22 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI

Kıymetli basın mensupları, değerli vatandaşlarımız;

Bildiğiniz üzere; tüm dünyayı sarsan ve ülkemiz gündemini de epeydir meşgul eden Koronavirüs salgını hayatımızı her açıdan etkilemeye devam etmektedir.

Karşı karşıya kaldığımız salgın ve sebep olduğu bu kriz, suya sabuna dokunmayan, günü kurtarmaya yönelik adımlarla geçiştirilecek, suni gündemler oluşturularak üzeri örtülecek ve hafife alınacak bir kriz değildir. Çünkü gündem hızlı değişse de insanımızın gündemi hep aynı kalmaya devam etmektedir.

Ülkemizde ilk vakanın ortaya çıktığı tarih olan 11 Mart tarihinden bugüne birçok paket açıklandı, fakat açıklanan paketlerin insanımızın derdine tam anlamıyla çare olmadığı; günler, haftalar geçmesine rağmen hâlâ mağduriyet yaşayan sektörler, meslekler ve milyonlarca insanımızın olduğu görülmektedir.

Biz Saadet Partisi olarak, salgının çıktığı ilk günden bugüne, her bir vatandaşımızı kapsayacak çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaştık ve insanlarımızın yaşadığı mağduriyetleri, sıkıntıları ve taleplerini her zaman ve her zeminde dile getirdik.

Bu süreçte, bugüne kadar ne yazık ki duymazdan ve görmezden gelinen, ihmal edilen tüm vatandaşlarımızın sıkıntılarını ve yaşadıkları mağduriyetleri ülke gündemine daha güçlü taşımak için şimdi de #SesimizBir sloganıyla yeni bir çalışma başlatıyoruz.

Çünkü görüyoruz ki; günlerdir kepenk kapatmış ve artık dayanacak mecali kalmamış olan esnaflarımıza bankaların yolu adres gösterilmekte, çözüm olarak da faiz ve borç batağı sunulmaktadır.

Derdine derman olacak çözümler beklerken, bankaların insafına terk edilen insanımız, bankalarda da birçok sıkıntıyla karşılaşmaktadır. Bankalardan kredi almaya yönlendirilen vatandaşlarımız, bankaların yetersiz limitleri ile karşılaşmakta, bankanın eski müşterisi değilse müracaatları dahi kabul edilmemektedir.

Her bankaya ayrılmış bir kredi limitinin olması nedeniyle, bankalar güçlü şirket ve gelir düzeyi yüksek müşterilerine kredi hakkı tanımayı tercih etmektedir. Maalesef; orta ve küçük esnaf ise bu süreçte de her zamanki gibi ezilmekte ve çaresiz bırakılmaktadır.

İnsanlarımızın bir başka sıkıntısı ise; kalıcı çözümler üretmek yerine, adeta kanseri aspirinle tedavi etmeye çalışmak misali günü kurtarmak amacıyla bu süreçte çeşitli vergiler ve ödemeler 3 ay sonrasına ertelenmektedir. Sanki 3 ay sonra ekonomi düze çıkacak, her şey güllük gülistanlık olacakmış da 3 aylık kayıplarını esnaflarımız 1 ayda telafi edecekmiş gibi günler ve aylar sonrası için umut vaat edilmekte, pembe tablolar çizilmeye çalışılmaktadır.

Görmezden ve duymazdan gelinen ve artık takati kesilen insanlarımız da haklı olarak, bu vurdumduymazlık karşısında; ”yıllarca çalıştım, didindim, vergimi ödedim; şartlar olağan olsa yine çalışır, helalinden kazanır, vergimi de yine öderim; fakat şartlar buna müsaade etmiyor. Şimdi zaman, devletin yıllarca ödediğim vergilerle ve tam anlamıyla sorunlarımıza çözüm üretme zamanıdır” diyor.

İşte vatandaşlarımızın bu ve buna benzer sıkıntıları dile getirmek için Saadet Partisi olarak yeni bir çalışma başlatıyoruz. Berberlerimizden, çay ocağı, kafe ve restoran işletmecilerimize; ustalarımızdan, aşçılarımızdan, garsonlarımıza, çırak ve kalfalarımıza; kamyoncularımızdan, taksicilerimizden, otobüs şoförlerimizden, düğün salonu ve pastane işletmecilerimize; memurumuzdan, işçimizden, emeklimize, çiftçimize ve tüm esnaflarımıza; öğrencilerimizden, öğretmenlerimize, genciyle, yaşlısıyla ihmal edilen, sesi duyulmayan tüm vatandaşlarımızın sesi olacak, sesine ses katacağız.

Bu süreçte; aç ve açıkta kimse kalmayana dek, her bir vatandaşımızın derdine derman olunana, insanlarımızın kaygıları, endişeleri giderilinceye ve her bir ferdin mağduriyeti ortadan kalkacağı güne kadar tüm gücümüzle yaşanan mağduriyetleri dile getirecek ve çözüm bulunana kadar tüm gayretimizle çaba sarf edeceğiz.

Saadet Partisi olarak #SesimizBir başlığıyla başlattığımız bu çalışmayla her bir vatandaşımız mağduriyetini dile getirebilecek bir zemin bulacak,  tüm sektör ve iş alanlarında yaşanan sıkıntılar birinci ağızlardan ifade edilecek ve bizler de her gün bu sıkıntıları, talepleri ve çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşacağız.

Son olarak; buradan tüm vatandaşlarımıza da çağrıda bulunuyorum; asla ama asla yalnız ve kimsesiz değilsiniz! #SesimizBir başlığı altında yaşadığınız sıkıntılarınızı, karşılaştığınız problemleri ve çözüm beklediğiniz konuları bizimle paylaşarak sizler de sesinizi duyurabilirsiniz. Unutmayalım ki; sesimizi duyurdukça, sözümüzü çoğalttıkça, bir ve beraber oldukça daha güçlüyüz.

Dile getireceğimiz mağduriyet kalmadığı, her bir vatandaşının derdine çözüm üretildiği, her bir insanımızın yüzünün güldüğü, yarınlara umutla baktığımız bir Türkiye temennisiyle..