Seçimle İlgili Kanunlarda Soylu Yetkisizdir

Biz Herkesin Her Kesimin Oyuna Talibiz
27 Mart 2019
Saadet Partisi’nin Desteğinin Olmadığı
Bir Siyasetin Başarılı Olmayacağı Çok Açıktır
3 Nisan 2019
Hepsini göster
 
 
 
 

Partimiz hakkındaki asılsız iddia, iftira ve suçlamalara dair Yüksek Seçim Kurulu’na verdiğimiz dilekçe sonrasında Genel Başkan Yardımcımız Hasan Bitmez açıklamalarda bulundu.

Havuz medyası ve AKP’li yöneticiler diğer partilere asılsız bir şekilde terör ithamında bulanmaya devam ediyor. Saadet Partisi, İyi Parti ve CHP listelerinde “PKK’lı” olduğuna ilişkin gerçeği yansıtmayan bir yöntemle seçim kampanyası yürüten AKP’de, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT’de katıldığı programda “YSK’yı MSK’yı tanımam. Gerekeni yaparım” açıklaması tepki topladı. Soylu’nun Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ilişkin sarf ettiği sözleri değerlendiren Genel Başkan Yardımcımız Hasan Bitmez, “Seçim Kanunu’nda seçimin düzen içinde yapılmasını belirleyen tek merci YSK’dır. YSK’nın kararları kesindir. YSK’nın kararının üzerinde ne Anayasa Mahkemesi ne Cumhurbaşkanı ve ne de İçişleri Bakanı’nın bir söz söyleme hakkı yoktur. Seçimle ilgili kanunlarda Süleyman Soylu yetkisizdir” dedi.

DEVLET ADAMLIĞINA YAKIŞMIYOR

Bitmez, ilgili kanunlarda anayasal ve yazılı şartlara uygun olan kişilerin adli mercilerden aldığı belgelerle aday gösterildiğini belirterek, “YSK, aday olan vatandaşların adli sicil kayıtlarını arşiv kaynaklı istemiştir. Adalet Bakanlığı’na bağlı savcılar bunu vermiştir. İlçe seçim kurulu tarafından bunlar kontrol edilmiştir. Eğer suça dair bir durum varsa partilere şikâyet etme hakkı vardır. Bu itirazlar incelenmiştir ve bu listeler kesinleşmiştir. YSK bizim bütün adaylarımızı onaylamıştır. Bütün bu süreç sağlıklı bir şekilde seçim takvimine uygun yapılmışken, Soylu’nun çıkıp ben ‘YSK’yı MSK’yı tanımam’ demesi devlet adamlığına yakışan bir değerlendirme değildir” diye konuştu.

O MAKAMA OTURMAYI HAK ETMİYOR

Belediye başkan adaylarının ve belediye meclis üyelerinin anayasal sürece göre belirlendiğini vurgulayan Bitmez, şöyle devam etti: “Burada bir spekülasyon oluşturmak istiyorlar. Çünkü AK Parti’nin seçmen nezdindeki oy kaybını telafi etmek istiyorlar. Bizim partimiz başta olmak üzere kendisine rakip olarak gördüğü partileri toplum karşısında devlet düşmanı algısı oluşturmak istiyorlar. Bir insanın hiçbir suçunun olmadığını Adalet Bakanlığı onaylıyorsa Soylu’nun çıkıp öyle demesi İçişleri Bakanlığı’nın saygınlığını zedeler. O makama oturmayı hak etmediğini ortaya koyar. Kimsenin kendisini mahkeme yerine koymasına devletimiz izin vermez. Seçimden sonra o koltuğa oturup oturmayacağı da belli değildir. Bu şekilde bağırarak insanları korkutması ahlaki değildir.”