İKTİDAR ZAMLARA GÜNAH KEÇİSİ ARIYOR

07.1.2022

İKTİDAR ZAMLARA GÜNAH KEÇİSİ ARIYOR

Genel Başkan Yardımcımız Şerafettin Kılıç ekonomik gündeme dair yaptığı açıklamada zamların milleti zor duruma düşürdüğünü belirterek, enflasyon oranının en az yüzde 70 olduğunu söyledi.

İşte Kılıç'ın açıklamaları:


Yüzde 36 olarak açıklanan enflasyon oranının gerçekle alakası olmadığını ve geçim yangınını yansıtmadığını söyleyen Genel Başkan Yardımcımız Şerafettin Kılıç, halkın enflasyonunu kanıtlamak için kullanımı zorunlu temel tüketim maddelerinin fiyatlarında yaşanan artışları, sergilediği çeşit çeşit ürünler üzerinden gözler önüne serdi.

Enflasyonu hesap oyunları ile düşük göstermenin, ücretini enflasyona göre alanların maaşından çalınması anlamına geldiğini kaydeden Kılıç, “Millet ‘Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete” duygusuna kapılmış durumda. İktidar mensupları sürekli, ekmek için karneler, yağ için kuyruklar yaşanan fi tarihinden örnekler veriyorlar. Şu an ekmek için karne dağıtılmıyor ama, belediyenin ucuz ekmeğinden alabilmek için buz gibi havada bekleyen uzun kuyruklar artık Beştepe’nin penceresinden bile görünüyordur. Bu tablo ülkemiz adına üzücü, iktidar adına utanç vericidir.” dedi.

İktidar zamlara günah keçisi arıyor

Kılıç, “Suçlular aranıyor çıldırmış zamlara. Stokçular denilerek günah keçisi bulunuyor. Fırsatçılar denilerek adres şaşırtılıyor. ‘Biz yapmadık’ demek için tuhaf yorumlar getiriliyor. ‘Biz yapmadık dış güçler yaptı. Biz yapmadık stokçular yaptı. Biz yapmadık zincir marketler yaptı.’ Peki, elektriğe kim zam yapıyor?  Akaryakıta kim zam yapıyor? Vergilere kim zam yapıyor?” diye sordu.

En az yüzde 70

“Tüpgaz yüzde 100, kömür yüzde 90, şeker yüzde 78, çiçek yağı yüzde 90, zeytin yüzde 106, un yüzde 111, makarna yüzde 59, deterjan yüzde 83, tuvalet kâğıdı yüzde 119, dana eti yüzde 50, nohut yüzde 87, süt yüzde 77, yoğurt yüzde 82, bulgur yüzde 63, mercimek yüzde 60, patates yüzde 100, domates yüzde 67, yumurta yüzde 74, elektrik yüzde 22, doğalgaz yüzde 19, gevrek yüzde 71, ekmek yüzde 67 oranında zamlanmıştır. Gayet açık görüldüğü gibi, temel maddelerdeki ortalama artış yüzde 70’in aşağısına düşmemektedir.”

Zabıtayla önlenmez

“Ülkemizde yaşanan enflasyon, hükümetin tercih edip uyguladığı ekonomi politikalarının neticesidir. Bu korkunç fiyat artışlarına manasız gerekçeler ve suni suçlular üreteceklerine, sorumluluğu vicdanlarında ve yetkilerinde hissedip çözüm üretmelidirler. En öncelikli konu; bu zam yağmuruna bir son vermek, hayat pahalılığına çözüm üretmek olmalıdır.”